Emblémové knihy Univerzitnej knižnice v Bratislave

Digitalizovaná bibliografia

Univerzitná knižnica v Bratislave disponuje z obdobia od 1460 do 1850 veľmi bohatým fondom historických knižničných dokumentov, v počte asi 350 000 knižničných jednotiek. V tomto fonde sa nachádzajú aj špecifické dokumenty, emblematá – emblémové knihy, ktoré nateraz, ako súbor, neboli predstavené verejnosti.

Emblematá tvoria špecifickú skupinu tlačí, kde ilustrácia a text sú v symbióze, vzájomne sa dopĺňajú a reprezentujú žáner na rozhraní literatúry a výtvarného umenia. Vznikli v Taliansku a od 16. storočia sa tomuto žánru venovali významní vzdelanci v celej Európe. Rozkvet žánru sa datuje do 16.-18. storočia, ale v simplifikovanej podobe prežíva dodnes. Zo začiatku sa tvorbe emblémov venovali vzdelanci a vynikajúci literáti svojej doby. Autora a recipienta spájal intelektuálny záujem o prezentáciu a pochopení inotajov a symboliky, obsiahnutých v embléme aj pomocou prvkov, ktoré boli v tom čase pre obe strany známe. Časom sa ustálená štruktúra využívala na tvorbu diel s náboženskými a svetskými námetmi, kde inotaje, vo väčšej alebo menšej miere nahradila didaktika, religiózne žánre, prezentácia svetských historických alebo odborných tém. Dnes používame mnoho textových alebo výtvarných emblémov, bez znalosti vzniku a prameňov týchto konvencií.

Každý emblém a skladá z nadpisu (motto), z obrázku, v nich je schovaná myšlienka, inotaj, ktorá sa dá rozriešiť pomocou tretej, textovej časti, ktorá môže byť vo forme poézie alebo prózy, výkladu alebo komentáre rôznej dĺžky, pritom pri niektorých emblémoch môže chýbať jedna z troch častí. Ilustrácia je niekedy popísaná iba slovne, tieto emblémy, bez ilustrácií, nazývame nahé emblémy. Vyhľadávanie emblémov vo fonde knižnice je náročné, lebo v mnohých prípadoch ich obsah, ilustrácie, štruktúra sú na hranici žánru a zaradenie titulov do súboru je na rozhodnutí heuristika.

V posledných desaťročiach sa výrazne zvýšil záujem o tieto tlače. Vo svete prvé pokusy o evidenciu emblémových kníh sa realizovali už v 19. storočí, najnovšie sa informácie sústreďujú v jednotnom katalógu emblémových kníh (The Union Catalogou of Emblem Books). V Taliansku, Anglicku, Francúzsku a Nemecku sa už v elektronickej podobe sprístupnili faksimilované edície, inde podobným spôsobom publikovali jednotlivé knižnice svoje katalógy emblémových kníh.

O výskume a spracovaní emblémových kníh na Slovensku nemôžeme hovoriť. Marginálne sa problematiky dotkli literárni historici (napr. Zuzana Kákošová), alebo historici umenia (napr. Katarína Závadová), ale systematicky sa s týmto žánrom nikto nezaoberal. Predpokladáme, že to súvisí aj s nedostatkom informácií o zastúpení týchto dokumentov v našich knižniciach. Jedným z cieľov predkladanej bibliografie je práve zmierniť informačný vákuum okolo tlačí tohto žánru u nás.

Predkladaný projekt predstavuje, po projektoch Rukopisy Bašagićovej knižnice a Inkunábuly Univerzitnej knižnice, tretiu etapu dlhodobého programu Univerzitnej knižnice na prezentáciu zaujímavých fondov formou bibliografického popisu, doplneného digitalizovanými obrazmi vybraných strán dokumentov. V tomto súbore vybraných titulov sa nachádzajú nielen klasické emblémové knihy, ale aj tzv. nahé emblémy bez výtvarných prvkov, tlače, dokumentujúce formálne a obsahové zmeny žánru v čase a priestore, rôzne typy tlačí na hranici žánru, ale aj dobová odborná literatúra, ktorá inšpirovala vznik emblémov, alebo ich teoreticky spracovala. Heuristike dokumentov predchádzal výskum odbornej literatúry, bibliografií a katalógov o emblémových publikáciách, ktoré slúžili ako východiská pri vyhľadávaní konkrétnych titulov.

Tlače prezentujeme štruktúrovaným bibliografickým popisom, k týmto popisom sú pripojené digitalizované obrázky z nich. Digitalizovali sa strany s bibliografickou informáciou a z ilustrovaných exemplárov vybrané strany so zaujímavými emblémami.

Projekt Emblémové knihy Univerzitnej knižnice v Bratislave u nás prvý krát prezentuje dokumenty tohto žánru, zastúpené v knižnici. V rámci prvej etapy sa nám podarilo podstatnú časť práce s výberom a spracovaním emblémových tlačí realizovať, ale projekt považujeme za otvorený. Počítame s postupným doplňovaním údajov o exemplároch, ktoré sa objavia pri ďalších výskumoch starých tlačí. Veríme, že aj predkladaný prvotný výber prinesie zásadné nové informácie a bude inšpiráciou k ďalším výskumom na exploatáciu údajov, zakódovaných v jednotlivých prvkoch emblémov.